درجه حفاظت و رده بندی های آن

درجه حفاظت چیست ؟

یکی از مهمترین مشخصات هر وسیله الکترونیکی که در اکثر اوقات در بخش اطلاعات فنی آن دستگاه میبینید  ” IP Code ” میباشد . این واژه کوتاه شده عبارت Ingress Protection یا همان درجه حفاظت میباشد .این کد با عبارت IP شروع میشود و پس از آن دو عدد قرار میگیرد که هرکدام بیانگر یک موضوع میباشد که در جدول زیر مشاهده میفرمائید .

در دوربین های مداربسته نیز این مشخصه از اهمیت بالایی برخوردار است به این صورت که این مشخصه درواقع میزان مقاومت دوربین مداربسته در مقابل گردو غبار ، رطوبت و ضربه را نشان میدهد و مسلما برای مصرف کننده دانستن این اطلاعات ضروری میباشد .

رقم اول :

از 0 تا 6 متغیر بوده و نشان دهنده میزان مقاومت دربرابر گرد و غبار و اجسام خارجی می باشد که هرچقدر عدد بزرگ تر باشد، درجه مقاومت آن بیشتر هست.

 

رقم دوم :

نیز میزان مقاومت دوربین در برابر رطوبت، آب و مایعات می باشد واز صفر تا هشت متغیر می باشد؛ در اینجا نیز، هرچقدر عدد بالاتر باشد، مقاومت دوربین دربرابر رطوبت و مایعات و اب بیشتر می باشد.

 

توجه داشته باشید

که این عبارت هیچ ربطی به تحت شبکه بودن دوربین مداربسته ندارد و صرفا برای میزان درجه حفاظت استفاده میشود . در دورین های مداربسته برای دوربین های تحت شبکه از واژه نتورک ( Network ) استفاده میشود.

مطالب مرتبط